Güneş Paneli Temizliği – Güneş Paneli Temizlik Şirketleri

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız

Günümüzde yenilenebilir enerji yöntemleri hızla artmakta ve uygulama sahaları genişlemektedir. Bunlardan en öne çıkan üretimlerden biri de güneş enerjisini kullanarak elektrik üretmektir.
Güneş enerji panellerinin düzenli aralıklarla işinde uzman bir temizlik ekibi tarafından temizlenmesi verimliliğini artırarak daha fazla elektrik üretimi sağlayacaktır. Bu da size panel temizliği için ayırdığınız bütçenin amorte edilmesi anlamına gelmektedir.
Güneş paneli konusunda tecrübeli gerekli temizlik ekipmanlarını bünyesinde bulunduran temizlik şirketleri size bu konuda gerekli desteği verecektir. Entegre Group Temizlik Şirketi olarak bizler Türkiye geneli güneş paneli temizliği hizmeti sağlamaktayız.

Ülkemizin yıllık güneşlenmesi gün sayısı Dünya ülkeleri ile mukayese edildiğinde oldukça iyi bir durumda olduğumuz görünmektedir.
Gelişen teknoloji ile birlikte birim alandan daha fazla verim elde edilmekte, üretim maliyetlerinin düşmesi ile daha ekonomik sistemler kurulabilmektedir.

Güneş paneli

Güneş paneli temizliği yaparken

Ülkemizin önemli cari açık kaynağı olan enerji maliyetlerinin azaltılması için Devletimiz son yıllarda bu durumun değiştirilmesi için gerekli olan yasal değişlikleri yerine getirmeye başlamış olup, bu devam ettirilerek bireysel kullanıcılarında yararlanması için de gerekli olan teşviklerin hazırlıklarına başlamıştır.

Güneş enerjisi üretimi için kurulan sistemler ve yapıları bireysel ve kurumsal olarak ikiye ayırmak incelememiz için daha sağlıklı olacaktır. Bireysel kullanıcılar daha çok Ev, İşyeri veya Fabrika bina çatılarını ( Düz yüzey olduğu için ) kullanmakta olup, çoklu panel ve grup paneller olarak sıralanmaktadır.

Kurumsal üreticiler ise daha çok tarla ve açık alanlarda sıralı olarak dizilmiş panel sistemleri ile üretim yapmaktadır.
Buda bize farklı üreticilere farklı yöntemlerle temizlik hizmeti çözümü üretmek gerekliliği sunmaktadır. Sonuç olarak bir alana kurulan sistemler zamanla toz, kir, polen vb. etmenler ile verim düşüklüğü yaşamaktadır. Tozun panel üzerinde toplanması ile güneş ışınlarının geçişi azalmakta, oluşan bu katmanın micron yüksekliği ile üretim miktarında kayıplar yaşandığı bilimsel makalelere konu olmuştur. Bunu aşmanın en ekonomik yönetimi ise düzenli temizlik yapmaktır. Dünyada Türkiye’den önce bu alanda elektrik üretimi yapmaya başlayan ülkelerde bu soruna farklı tasarımlar ile farklı çözümler üretilmiştir.

Güneş enerji panellerinin temizliğinde aşağıda da bahsettiğimiz gibi 3 farklı temizlik sistemi uygulamaktayız. Şirketimiz güneş enerji panelleri temizliğini ve istenildiğinde bünyemizde barındırdığımız teknik ekibimiz tamir ve panel değişimlerini de yapmaktayız.
Açık alanda bulunan güneş panellerinin etrafındaki yapani otların temizliğini de profesyonel bir şekilde düzenli aralıklarla yapılmaktadır.

Güneş Paneli Temizliğini Nasıl Yapılıyor? Entegre Group Videolu Güneş Paneli Temizliği

Çalışanlarımızca yapılan alt taraftaki videomuz ile kullanmış olduğumuz sistemler hakkında fikir edinebilirsiniz. Güneş paneli temizliği için iletişim sayfamızdan ulaşabilir, fiyatlandırma ve tüm merak ettikleriniz hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Manuel Olarak Kullanılan Temizlik Sistemleri

Yukarıda belirtilen ev ve işyeri içi kurulmuş güneş enerji paneli temizliği için kullanışlı olan sistemdir. Şebeke suyunun bir arıtma ünitesinden geçirilerek, Fotovoltaik paneller çoklu ve bir arada ise basınçlı su makinesi ile , Fv paneller sıralı ise basınçlı makineye gerek kalmadan yüksek alan cam temizliğinde kullanılan teleskoplar ile fırçalanarak yapılmaktadır. İnsan gücü ile yapılan bu işlemin özelliği değişik bina ve çatı sistemlerine rahatlıkla kullanılabilmesidir. Temizlik işlemini yapan firma ve çalıştırdığı personel işinin ehli kişilerden seçilmelidir. Kullandığımız araç ve gereçler her türlü arazi ve yapılarda bulunan Fotovoltaik panellerin temizliğini çok kısa sürede yapmaktayız.

Yarı Otomatik Temizlik Sistemleri İnsan Gücünü Daha Az Kullanan Sistemler

Dünyada tarla veya açık alanlara kurulan kurumsal güneş eneji panellerinin açık alanda olmasından kaynaklanan kirlenmesini düzenli yapılmasını sağlayan sistemdir. Sıralı kurulan panellerin üzerinde çalışan sistem karşılıklı iki kişinin makineyi FV panel üzerinde itmesi ile kullanılır. Burada da su bir arıtma ünitesinden geçirilir, hortum vasıtası ile makineye aktarılır. Makine üzerinde olan silindir veya disk fırçaları aktarılan su, fırçaların dönmesi ile toz ve kir FV panel üzerinden uzaklaştırılır. Burada gerekli olan ekipmanların alanın büyüklüğü sebebi ile daha profesyonel ve daha büyük ebatlarıdır. Suyu arıtacak sistem kimi zaman araç üstüne monteli tanklar ile sağlanmaktadır.

Tam Otomatik Olarak Çalışan Kendinden Yürür Sistemler

FT panel üzerine bırakılan makine kendi gücü ile hareket etmekte olup, Fotovoltaik paneller arasında geçişi için insan gücüne ihtiyacı gerekecektir. Yapısı gereği daha maliyetli olan sistem yarı otomatik sistemden daha üstün görünmemektedir.

Bu üç sisteminde ortak özellikleri saf su ile temizlik yapılması olup, saf suyun burada özellikle kullanılması kaçınılmaz bir gerekliliktir. Normal şebeke sularında bulunan mineral ve kireç FV hücrelerin yapısını bozacak olup, kullanım ömürlerini de kısaltacaktır. Ülkemizdeki şebeke sularının sertlik derecesi bölgelere göre farklılık gösterdiği için temizlik yapılacak bölgedeki suyun sertlik değeri iyi ölçülmeli ve buna göre arıtıcı ayarları değiştirilmelidir.

Güneş paneli temizlik ve bakım işleminin düzenli aralıklarla tekrarlanması sonucunda enerji kayıpları minimize edilerek daha verimli bir üretimin yapılması sağlanabilir. Bu sürecin sıklığı ve periyodu çevresel tozlanma ve yerel rüzgâr etkileri, bölgesel farklılık yaratmaktadır. Temizlik hizmeti için harcanacak ücret üretim artımı olarak geri döneceğinden, işletme için ilave bir maliyet oluşmamaktadır.

Yapılan uzun soluklu temizlik hizmeti anlaşmaları ile ciddi rakamlarda yatırım yaptığınız ürününüzü korur, enerji kayıplarınızı önler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir