Temizlik Şirketi Personel Sağlığı ve Kişisel Hijyen Talimatları

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız

Her Entegre Group Temizlik görevlisi’nin kişisel hijyen, düzgün el yıkama ve eldiven kullanma talimatlarını bilmesi ve uygulaması gerekmektedir.

Bu talimat tüm Temizlik şirketi projelerinde tüm faaliyetler sırasında uyulması gereken kural ve uygulamaları tanımlamaktadır.

Erkek personel kısa saçlı ve her gün sakal tıraşı olmalıdır.

Bayan personel tercihen kısa saçlı, saçlar uzun ise mutlaka at kuyruğu veya topuz şeklinde toplanmış olmalı asla dağınık saçla çalışılmamalıdır. Müşterinin aksi bir isteği olmadığı takdirde bayan personel bone ile çalışır.

Tırnaklar kısa cilasız ve tırnak araları temiz olmalıdır.

Temizlik Şirketi üniforması görev ve ünvanlara uygun olarak giyilmeli, tüm aksesuarlar tam ve eksiksiz olmalıdır. Personelin kendisine iş yerinde giymek üzere verilen kıyafet veya ayakkabıyı işyeri dışında kullanması yasaktır.

Çalışan personelin ter vs gibi vücut kokusu olamaması sağlanmalıdır. Gerekli durumlarda proje yöneticisi tarafından temin edilen deodorantlar kullanılabilinir.

Tüm personel günlük olarak banyo alacak ve işe temiz gelecektir.

Tüm personel, öksürür ve hapşırırken ağızlarını kapatmaya dikkat edecektir.

Proje personelinin çalışırken küpe kolye, bilezik vs gibi süs eşyası takması yasaktır.

Tüm personel çalışma esnasında ilgili projede müşteri tarafından koyulmuş kurallara uymakla sorumludur.

Temizlik esnasında, herhangi bir yiyecek, içecek ve tütün mamulü kullanmak ve ciklet çiğnemek yasaklanmıştır.

Tüm personel, yiyecek ve içecek maddesi tükettikten, sigara içtikten veya tuvaleti kullandıktan sonra işe başlamadan önce ellerini yıkayacaktır.

Eller ; Bir işten bir diğerine geçerken, Cerrahi eldiven takılmadan önce ve eldiven atıldıktan sonra,                Tuvalet çıkışlarında Yıkanmalıdır.

Elleri yıkamak için; sıvı sabun avuca alınır, musluk açılır, eller bir miktar su ile ıslatılarak sabunun iyice köpürmesi sağlanır. Bilekler dahil olmak üzere eller birbiri içerisinde yuvarlanarak 15 saniye boyunca ovuşturulur. Eller durulanır. Musluk kapatılmadan önce kağıt havlu ile kurulanır, musluk kağıt havlu yardımı ile kapatılır. Temiz eller ile musluğa, çöp kovasına veya başka bir kirli yüzeye dokunulmadan işe başlanır.

Temizlik eldiveni: Kuvvetli  kimyasallarla temizlik aşamalarında kullanılmalıdır.

Cerrahi eldiveni: Genel temizlik sırasında, Enfekte temizliği aşamasında kullanılmalıdır.

Tüm temizlik görevlileri sağlıklı olacak ve diğer kişilerle doğrudan temasla bulaşabilecek hastalık belirtisi taşıdıklarında,  görev yapmayacaklardır.

Tüm kesik, aşınma ve yanıklar, suya dayanıklı bir bandajla kapatılmalıdır. Kesik veya yanık elde ise, plastik  eldiven takılacaktır. Kesik, aşınma veya yanık enfekte olmuşsa, elemanın çalışmasına izin verilmeyecektir.

Bulaşıcı hastalığı; yani, enfeksiyon veya akut solunum yolu enfeksiyonu olan hiçbir personelin çalışmasına izin verilmeyecektir.

Personeller için; sözleşmelerde istenilen projelerde, senede bir akciğer , 3 ayda bir de portör muayenesi yaptırmak zorunludur.

Sağlık kurumlarında, işe başlamadan HbsAG ve AntiHBS testleri yaptırılacak, çıkan sonuca, hekimin belirleyeceği takvime uygun gerekli aşıları yapılarak, Kayıtlar personelin dosyasında saklanacaktır.

Yapılan periyodik sağlık kontrollerinde personelin portör (taşıyıcı) olduğunun tespit edilmesi durumunda ilgili personel işbaşı yaptırılmamalı, kullandığı kıyafet, ekipmanlar dezenfekte edilmeli ve personel tedaviye gönderilmelidir. Bu personelin tedavi süresi sonunda tetkikleri tekrar yapılıp sonuçlar uygun çıkmadan işe başlaması kesinlikle yasaktır.

Bütün temizlik şirketleri hizmet verdiği projelerinde bu kurallara uymalıdır.

Personel hijyen kontrolü

Yöneticisi olan projelerde uygulanır.

Tüm personel vardiya başlangıcında dağılım öncesi görevli personel  tarafından kontrol edilerek Personel Kontrol Formu doldurulur. Herkesin formda bulunan kriterlere uygun olarak işe başlaması esastır. Tüm personel pozitif=artı=+ olması gerektiği için form +’lı hazırlanmıştır.  Görevli personel tarafından uygunsuz durumu tespit  edilen personel için (+) yuvarlak içine alınır. Açıklamalara gerekli not alınır ve personelin kişisel hijyen‘e uygunsuzluğu giderilmeden işbaşı yapamaz.

Uygunsuzluğu tespit edilen personel uygunsuz durumları giderildikten sonra form üzerine kayıt edilerek işbaşı yapar. Böyle durumlar ayrıca formun alt bölümündeki açıklamalar sütununda belirtilir. Personel kontrol formu herkesin uygun saç ve sakal tıraşı, üniforma, yaka kartı ile işbaşı yapmış olduğunu gösteren kalite kaydıdır.

İşyeri ve ofis içi çalışan tüm personellerin yukarıda yazılı kurallar çerçevesinde olmasını istiyorsanız iletişim bölümünden lütfen bize ulaşınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir