Temizlik yaparken uyulması gereken kurallar

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Your Message Goes Here.
Toggle

Bu talimat tüm projelerde temizlik planlama ve uygulama sırasında uyulması gereken kural ve aşamaları tanımlamaktadır.

Proje işleri ve planları tamamlandıktan sonra ofiste asılır. İş planlarında görev verilen personele görevi ile ilgili eğitimler eğitim prosedüründe belirtildiği şekilde Proje yöneticisi, supervisor ve/veya yetiştirici tarafından verilir.

Planların uygulamaya geçmesinden sonra kontrol sorumluluğu olan personel (Proje Sorumlusu veya supervisor) her gün Temizlik kontrol formu yardımı ile kontrol yapar.

Temizlik kontrolü sırasında herhangi bir uygunsuzlukla karşılaşılması durumunda bu form üzerine kayıt edilerek bir sonraki vardiyanın bu temizliği yapması ve bu konuya öncelik vermesi sağlanır.

Proje iş planları ve temizlik kontrol formları kalite kayıtları prosedüründe belirtildiği şekilde saklanmalıdır.

İstanbul bölgesinde hizmet veren temizlik şirketi sahipleri belirli kriterler belirlemek zorunda ve bu şekilde hizmet vermeleri gerekmektedir.

Temizlenecek Yerler İçin Ön Bakım Prosedürleri:

Bu bölüm, yer bakım temizlik sistemini oluşturan temel işlemleri kapsıyor.

Herhangi bir yer bakım programına başlamadan önce, aşağıda açıklanan ön prosedürleri izleyin.

Temizlik Malzemelerini Kontrol Edin

Temizlik malzemelerinin, her kullanımdan önce çalışır durumda ve temiz olduklarını kontrol edilmelidir. Kirli malzemeler, profesyonel bir görüntü yansıtmazlar, verimliliği azaltır, ve kullanılmaları da daha zordur. Bir işin ortasına gelmeden problemleri bulmak ve onarmak daha iyidir.

Temizlik Yapılan Yerdeki Alanları Koruyun

Etraftaki alanları hasarlardan korumak sizin görevinizdir. Etraftaki yerleri, halıları, ve duvarları yapışkan bant, kapı paspası ya da örtü kullanarak koruyun. Fırçalama ya da cila çıkarma sıvılarının etraftaki alanlara taşmasını önleyin. Ürünleri karıştırırken, ve fırçalama ya da sökme işlemleri bittiğinde malzemeleri yerden yuvarlayarak geçirmek için bir kapı paspası kullanın.

Temizlik Malzemelerini Kurun ve Ürünleri Karıştırın

Boşa vakit harcamamak ve kaliteli sonuçlar elde etmek için, malzemeleri doğru kurmak ve ürünleri doğru karıştırmak çok önemlidir. Uygun el arabasını kullanarak, iş alanına gereken bütün malzemeleri ve ürünleri getirin. Bütün ürünlerin üzerlerindeki etiketleri okuyun ve doğru karışımları yapabilmek için bir ölçüm bardağı kullanın.
DİKKAT
Temizlik ürününün önerildiği miktardan daha fazla kullanımı daha iyi neticeler vermez. Aksine, yerin yüzeyini bozabilir ve tehlikeli olabilir. Ürünleri, etiketler, kitapçık, ya da teknik bültende bu ürünlerin birbirleriyle uyumlu oldukları özellikle belirtilmediği sürece birbirleriyle karıştırmayın.

Islak Zemin İşaretleri Koyun

Islak zemin işaretleri, kayma ihtimali yaratan ıslak alanları belirtmek, ve trafiği kuru ve güvenli alanlara yöneltmek için kullanılmalıdır. Uzun koridorlarda, yerin hangi kısmının ıslak olduğunu belirtmek için bir işaret konulmalıdır. Cila çıkarma ya da cila uygulaması yapılan alanlara girişi bir insan kapatın. Çoğu insan ıslak zemin işaretlerine aldırmaz ve bu alanlara girer.

Temizlikte Güvenliği Sağlayın

Ürünlerle ve malzemelerle çalışırken, güvenlik çok önemlidir. Güvenlik sizin sorumluluğunuzdur. Güvenli bir çalışma sistemi geliştirin ve bunu bütün ekibinize öğretin. Malzemeler kullanılmadan önce çalışabilir durumda olmalıdırlar. Uygulanabilir güvenlik önlemlerini alın ve kimyasal maddelerle çalışırken uygun koruyucu malzemeleri kullanın. Malzeme kitapçıklarında, ürün etiketlerinde, ve ürün (Material Safety Data Sheet (MSDS) Malzeme Güvenlik Data Tablosundaki (MGDT) güvenlik talimatlarına bakın.

Temizlikte Ön Denetleme, Değerlendirme ve Sonradan Denetleme Yapın

Bir yerin üzerinde çalışmaya başlamadan önce, durup yeri denetleyip, bir ön test yapmak çok önemlidir. Denetlemenizin ve ön testinizin sonuçlarını, temizlik bakım prosedürlerinizi seçmek için kullanın.
En sık rastlanan ön test, uygun cila çıkarma karışımını ve prosedürünü belirlemek için kullanılır. Amaç, cila (ve varsa dolgu malzemesi) çıkarılıp çıkarılmayacağını, ve ürün ya da prosedürün yere zarar verip vermeyeceğini belirlemektir. Bu, özellikle belirli bir tür yerde ilk defa çalışıyorsanız ya da bu yer senelerden beri soyulmamışsa çok önemlidir.
Denetiminiz ve ön testiniz sırasında, müşteriye iletilmesi gereken herhangi bir problem bulursanız, bunu hemen yapın. Siz bir yer uzmanısınız, ve müşterinizi herhangi bir problem, özellikle de daha önceden olanlar ve ilerideki bakımlar sırasında zorluk yaratabilecekler, hakkında eğitmeniz gerekmektedir.
İş bitiminde, yapılan işe her zaman bir denetleme yapın. Bu kendi işinizi değerlendirmenizi, ve müşteriniz görmeden problemleri tanımlamanızıve düzeltmenizi sağlar.

Temizlikte Müşteri Hizmetleri

Müşterinize problemleri değerlendirin, ve bunları tahmin faturanıza yazın. Bunu yaparak, iş yapılmadan önce müşterinizi problemlere karşı uyarmış oluyorsunuz. Bazı durumlarda, bu olan problemlerle kaliteli bir iş yapamayacağınızı düşünüyorsanız, ya da müşteri problemi anlamıyorsa, işi kabul etmeyebilirsiniz. Son olarak da, daha önceden bulunan ya da başkaları tarafından yaratılan problemleri sizin yapmadığınızı açıklarsınız.

Temizlik İşi Bittikten Sonra Toparlama

İş bittikten sonra, malzemeleri ve ürünleri temizleyip, toparlamak ve kaldırmak çok önemlidir. Fazladan kalan sıvı ve suların hepsini boşaltın. Kovaları, merdaneleri, vakumları, extraktörlerı, ve Roto tankını durulayın ve kurumaları için açık bırakın. Sıçrayan sıvılarını çıkarmak için dışlarını silin. Temizlik Malzemelerinde, hasar ya da zedelenme var mı diye kontrol edin ve tamirlerini ayarlayın.

Temizlik hizmetiyle ilgili eğitimlerimizden faydalanmak ve detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Şirketimiz ayrıca ev, ofis ve cam temizleme konusunda uzmandır.

alert type=”e.g. general, error, success, notice”]Your Message Goes Here.[/alert]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir